Karl XII uppträder som medlare vid den mellan Frankrike och dess fiender i Ryswick i Holland avslutade freden den 20 september och den 30 oktober 1697 av Christian Wermuth (Gotha) - Ex. Bonde - RRR

4 500 kr


Karl XII uppträder som medlare vid den mellan Frankrike och dess fiender i Ryswick i Holland avslutade freden den 20 september och den 30 oktober 1697 av Christian Wermuth (Gotha) - Ex. Bonde - RRR
En extremt sällsynt tennmedalj som tidigare ingått i friherre Bondes samling på Ericsbergs slott. (UN Bonde 2010:6, lot 879-881). Detta exemplar i tenn är det enda jag noterat i min omfattande invetering som sträcker sig tillbaks till slutet av 1800-talet. Saknades i min bok och i Hildebrand, saknas i offentliga samlingar. Jag har nu lagt till medaljen med tilläggsbeteckningen c. Ett tillfälle för samlaren av extrema rariteter. Tenn, 7.46g, 21mm, kvalitet 1+/01, SKM 13c (Sveriges kungliga medaljer 2024 av Delzanno), Hildebrand 9.


 Åtsida
Konungens vänstervända bröstbild, under armen gravörens initialer: "C.W.". I omskriften: "CAROLVS XII•D:G•SVEC•GOTH•ET VAND•REX•" 


Frånsida
Neptunus, med sin treudd i handen, reser sig till hälften ur havet. På himlen svävar moln och i avskärningen årtalet 1697. I omskriften: "PRAESTAT COMPONERE MOTVS" och i avskärningen: "MEDIATOR / PACIS RISVICAN• / M•DC•IIIC•". Den latinska texten kan tolkas som: "Han [Karl XII] åstadkommer freden i Ryswijk som medlare 1697"



Sveriges konung Karl XII, endast 16 år gammal, uppträder som medlare vid den mellan Frankrike och dess fiender i Ryswik i Holland avslutade freden den 20 september och den 30 oktober 1697. Redan hans fader, Karl XI, hade blivit antagen till fredsmedlare. Vid hans död överflyttades uppdraget på sonen. Frankrikes fred med England, Spanien och Holland slöts den 20 september, med Kejsaren och Tyska riket den 30 oktober 1697.